اصول پایه قیمت گذاری حرفه ای

در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از عوامل مهم که باید برای قیمت گذاری بر روی کالا یا خدمات خودمان در نظر بگیریم را بیان کنیم. چرا که قیمت گذاری از اهمیت زیادی برخوردار است و سازمان ها، مجموعه ها و افراد زیادی را می بینم که دچار این چالش هستند.

حتی خیلی از افراد را می بینم که همیشه دچار استرس هستند که در مذاکره چه قیمتی را به مشتری اعلام کنند؟ آیا قیمتی که قرار هست بیان کنند برای مشتری زیاد است یا کم؟ آیا قرار هست مشتری را از دست بدهند؟ آیا این مذاکره ای که در پایان منجر به همکاری، خرید یا عقد قرار داد با مشتری میشود؟

حال بیاییم و به بررسی تعدادی از این نکات بپردازیم.

عامل بسیار مهم: ویژگی های بازار هدف 

یکی از عوامل و نکات مهم این است که مخاطبین و بازار هدف ما چه ویژگی هایی دارند؟ برای شناخت بهتر مخاطب و بازار هدف خود، باید حتما ۲ سوال زیر پاسخ بدهید:

۱_مهم ترین اولویت های بازار هدف ما چیست؟

۲_ آیا اولین اولویت آنها کیفیت است ، قیمت است یا چیزهای دیگر؟

همه ی افراد دوست دارند با پرداخت کمترین هزینه، بهترین کالا یا خدمات را دریافت کنند. اما در حالت کلی و خیلی ساده اگر بخواهیم بگوییم، ۲ دسته افراد داریم:

دسته اول: اولین اولویت یا حتی میتوان گفت تنها اولویتشان قیمت است و چندان کیفیت برایشان مهم نیست. اگر هم کیفیت برایشان مهم باشد در حد متوسط و معمولی .

دسته دوم: بعضی دیگر از مشتریان، اولویت اولشان کیفیت است و حاضرند پول بیشتری را  پرداخت کنند اما کالا یا خدمات با کیفیت مطلوبی را دریافت کنند.

در مورد ویژگی های بازار هدف نکات بسیاری وجود دارد که در آینده با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

و اما عامل بعدی : انتخاب درست مخاطب و مشتری

این عامل کاملا با ویژگی های بازار هدف مرتبط و بسیار مهم است. در اینجا سوالات مهمی را باید پاسخ بدهیم:

۱_ آیا ما مخاطبین درستی را انتخاب کرده ایم ؟

۲_ آیا ما کسانی را انتخاب کرده ایم که حاضرند پول بیشتری را پرداخت کنند و محصول خاص یا با کیفیتی را دریافت کنند ؟

۳_ آیا ما کسانی را انتخاب کرده ایم که می خواهد پول چندان زیادی را پرداخت نکنند و محصولی با کیفیت معمولی بگیرند؟

در اینجا باید دقت داشته باشیم که محصول درست را به مخاطب درست عرضه کنیم و اگر در عرضه خدمات و کالای درست به بازار هدف درست اشتباه کنیم، دچار مشکل بزرگی خواهیم شد.

۲ دسته کسب و کار:

قیمت مناسب با مشتری زیاد: خیلی از مجموعه ها یا افراد، علاقه مند به این هستند که محصول یا خدماتی را با قیمت مناسب به مشتریان خود عرضه کنند. یا اینکه محصولات و خدمات آن ها به نوعی است که برای مشتریانی مناسب است که قیمت مناسب با کیفیت مناسب می خواهند و این سازمان ها می توانند تعداد مشتری بیشتری را جذب کنند .

قیمت بالا و مشتری خاص: دسته دیگر مجموعه ها و افراد، به این صورت هستند که خدمات یا کالاهای خاصی را دارند که متناسب با بازار هدف خاصی است. مخاطبینی که علاقه مند به دریافت چنین کالا ها و خدماتی هستند و حاضرند پول بیشتری را پرداخت کنند اما چیزی را داشته باشند که دیگران ندارند.

البته در مورد استراتژی های قیمت گذاری عوامل بسیار زیادی تاثیر دارند که ما در این مقاله بخشی از آن ها را گفتیم. اما پیش از هرچیز نکات این مقاله را اجرایی کنید.

موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 علوم ثروت‌ساز

این کتاب رایگان را دانلود کنید و یاد بگیرید:
۱. آموزش ثروت آفرینی
۲. در هفته فقط ۴ ساعت کار کنید
۳. در خانه بمانید و پول دربیاورید!
دانلود کنید
close-link